Upute za uzgoj ruža stablašica

Kako bi ruže u našem vrtu lijepo rasle i prije svega cvjetale, potrebno je pridržavati se nekoliko osnovnih načela.

Prvo je odabir pravog mjesta kako bi biljka u kasnijim godinama imala dovoljno prostora i svjetla za razvoj.

Najprikladnije vrijeme za sadnju su jesenski mjeseci (prije mraza) ili u proljeće između ožujka i travnja, prije nego što ruže počnu intenzivnije rasti.

Idealno mjesto za sadnju ruža stablašica je osunčano mjesto. Za uzgoj je pogodno dobro propusno, humusno, pjeskovito-ilovasto tlo. Također ne smijemo zaboraviti vrlo bitan faktor, a to je prihrana sadnice. Značajno utječe na formiranje cvjetova i rast jakih izdanaka.

Sadnja i supstrat

Za ruže stablašice biramo sunčana i prozračnom mjesta s dobro dreniranim, humusnim, pjeskovito-ilovastim tlom. Nakon raspakiranja sadnice, potopite ruže u kantu vode 12-24 sata.

Biljci prije namakanja skratimo korijen, a izdanke skratimo rezanjem na 1-3 izdanka (ako sadimo u proljeće, a kod jesenske sadnje sam rez ostavljamo do ranog proljeća). Rupa za sadnju ruže stablašice treba biti duboka cca 60 cm, njeno dno i stranice treba dobro usitniti vilama, za dobar početak biljke poželjno je dodati supstrat za ruže ili dobro zreli kompost.

Dodamo sloj gline i tek tada ubacimo samu biljku. Biljku sadimo oko 5 cm niže nego što je rasla u rasadniku (pratimo dobro vidljiv "čvor", koji nakon sadnje mora biti u zemlji). Razmak između pojedinih biljaka treba biti otprilike 80 - 100 cm. Želimo li ruže zamijeniti novima, zemlju moramo zamijeniti do 50 cm dubine.

Gnojidba

Možemo koristiti poseban supstrat namijenjen ružama koji sadrži osnovna potrebna hranjiva. Preporučamo korištenje gnojiva namijenjenog za uzgoj ruža. U budućnosti je idealno dodati osnovne elemente kao što su dušik, fosfor, kalij, kalcij, željezo, magnezij. Gnojimo uglavnom u proljeće i krajem lipnja kada se počinju stvarati pupoljci. Na prijelazu listopada u studeni posebno dodajemo kalij i fosfor.

Zalijevanje

Važan faktor u uzgoju ruža je zalijevanje. Značajno utječe na formiranje cvjetova i rast jakih izdanaka. Vlaga dobivena padanjem kiše je nedovoljna. Tijekom vegetacijske sezone (izvan sunčanih dana), preporučamo izdašno zalijevanje jednom tjedno.

Nikada ne zalijevamo ruže u vrućem dijelu dana, samo u jutro i navečer. Ako je zemlja oko grma pravilno raspoređena, to će osigurati da voda ne otječe drugamo. Korijen ruže seže vrlo duboko, zbog toga je važno opskrbiti biljku odgovarajućom količinom vode (do 50 litara po 1 m2). U ljetnim mjesecima kada su temperature visoke, taj interval skraćujemo.

Pred kraj vegetacije počinjemo smanjivati ​​interval zalijevanja (otprilike kraj ljeta). Također ne smijemo zaboraviti zalijevati prije prvih mrazeva kako se biljka ne bi osušila . Vrlo je važno da voda ne dospije na lišće ili na donje lišće zbog bolesti (crna pjegavost).

Bolesti i štetnici

Najčešće bolesti su crna pjegavost i pepelnica. Crna pjegavost je gljivična bolest. Ako je biljka napadnuta ovom bolešću, uklanjamo oštećene listove i tretiramo fungicidom Baycor ili Talent.

Druga bolest koja se može pojaviti na lišću je ružičasta pepelnica, koja se prepoznaje po pojavi bjelkaste do sivo-bijele prevlake na lišću. Nastaje zbog nepravilnog zalijevanja, iz zatvorenih prostora ili prekomjernih promjena u temperaturnim fluktuacijama. Ukoliko se pepelnica već pojavila na vašim biljkama, odmah uklonite zahvaćene dijelove i tretirajte fungicidom Karathane. Ostali česti štetnici ruža su lisne uši, kojih se možemo riješiti uobičajenim sredstvima ili prskanjem sapunicom i nanošenjem na lišće.

Zaštita biljaka od zime

Ruže koje se sade izravno u vrtu pripremaju se za zimu rahljenjem gornjeg sloja tla oko ruže. Tako stvorene brazde možemo ispuniti stajskim gnojem, ali on ne smije doći u dodir sa stabljikom.

Poslužit će nam kao osnovno gnojivo u proljeće. Mladice također možemo pokriti slamom ili nekom drugom zaštitom. Općenito, ruže pokrivamo ako temperature padnu ispod -10°C. Ruže stablašice gotovo su otporne na mraz.

Obrezivanje

Zimska rezidba - prije početka zime skraćuju se svi izdanci prema snazi ​​rasta date sorte - iste visine 30-50 cm.

Proljetna rezidba - dublji rezovi se rade krajem zime. Istodobno se uklanjaju svi slabi i stari izdanci. Zadržat ćemo samo 3-5 najboljih mladica koje ćemo skratiti na 10-15 cm prema snazi ​​rasta date sorte.

Ljetna rezidba - ljeti redovito uklanjamo ocvale cvjetove. To će potaknuti rast i stvaranje novih mladica i cvjetova.

Važne informacije

Uklanjanje "divljih" izdanaka

Kada posadite sadnicu ruže, ona će nakon nekoliko tjedana/mjeseci početi cvjetati .Osim izvorne boje cvjetova ponekad se mogu pojaviti i "divlji" ljubičasti cvjetovi. Ovi ljubičasti cvjetovi su iz izvorne podloge i potrebno ih je ukloniti (vidi slike).

Uklonite sve "divlje" cvjetove i izdanke koji rastu iz biljke na slici #2.

To se mora učiniti jer "divlja biljka" usporava razvoj cijepljenog cvijeta i može s vremenom preuzeti cijepljenu biljku.

  • Slika br.1

    "Divlji" ljubičasti cvjetovi

  • Slika br. 2

    Uklanjanje "divljih" cvjetova i izdanaka

  • Slika br. 3

    Ruža nakon uklanjanja svih "divljih" cvjetova i mladica